Seznamování nového člena bez boje

27.01.2020

Chystáte se domů přivést nového kočičího člena? Máte obavy jak jej přijme Vaše kočka? Seznamování nemusí být boj a stres. Seznamování může být i v klidu. Čtěte dále.

Vždy, když chystáte velké změny, je třeba na to kočku přivyknout

Je třeba nejprve zvážit, jestli je Vaše kočka ochotná přijmout nového člena rodiny. Kočka je osobnost, stejně jako člověk. Většina koček přijme další kočku bez větších problémů, u některých je lepší, aby zůstaly jedináčky.

Pro novou kočičku připravte doma uzavřený prostor. Může to být chodba, koupelna nebo jakýkoliv pokoj, kde se dají zavřít dveře. Dejte jí tam vše potřebné - záchod, jídlo, vodu, pelíšek. Ale pozor, ať to není oblíbený prostor Vaší kočky. Vaše kočka vždy musí cítit, že nepřichází o žádné výhody, že neztrácí své výsadní postavení.

Vaše kočka má tedy celý byt, kromě jedné místnosti, kterou obývá nová kočka.

Už to, že se cítí přes dveře je začátek seznamování. Nespěchejte. Nikdy nenechte kočky spolu bez dozoru, před odchodem z domu zkontrolujte uzavření dveří mezi kočkami, zatím není žádoucí, aby se k sobě dostaly, seznamování by to jen ztížilo nebo dokonce znemožnilo.

Druhý den kočky v místnostech vyměňte. Nechte Vaši kočku ať si očichá místa, kde se pohybovala nová kočka. Novou kočku nechte prozkoumat byt, ale nenechte ji přeznačkovat záchod ani strategická místa Vaší kočky.

Strategická místa: to jsou místa, kde kočka ráda lehává, kde se cítí v bezpečí, kde má rozhled, taky se jedná o záchod a jeho okolí, misky a okolí.

Poté je zase vraťte na svá místa zpět.

Teď přichází na řadu to hlavní seznamování. Vezměte obě kočky do jedné místnosti a nechte je ať se volně pohybují a přibližují se k sobě jak budou chtít. Vaše role je neustále dohlížet na obě kočky a jen v případě potíží kočky oddělit. Tady je důležité zmínit jednu opravdu zásadní věc - nezasahujte kočkám do seznamování, nedělejte hluk, nesahejte ani na jednu z nich, jen se tiše posaďte a pozorujte co se bude dít, vy fungujete v tento moment jen jako poslední záchrana pokud by šlo do tuhého, rozumějte pokud by se do sebe kočky pustily a začaly se rvát. Také v bytě vypněte televizi nebo hudbu, žádné prudké pohyby, ať se kočky nelekají.

Ideálně to bude probíhat tak, že kočky se budou pomalu pohybovat po místnosti a stále se k sobě opatrně přibližovat a očichávat se. Nechte je ať se navzájem okoukají a očichají a až se od sebe zase vzdálí a půjdou se věnovat jiným věcem, zase je oddělte do svých místností.

Na jeden den bylo seznamování dost, nic se nesmí uspěchat.

Další den toto opakujte. Když jsou kočky oddělené, pomazlete se s Vaší kočkou, věnujte se jí ať ví, že nový člen neznamená méně pozornosti od Vás.

Poté je zase dejte do společné místnosti v době krmení. Nejprve dejte misku s krmením Vaší kočce a až potom nové kočce. Jakmile jsou schopny jíst kousek od sebe s tím, že na sebe vidí, máte napůl vyhráno.

Potom už nechávejte kočky častěji a častěji spolu, ale za Vašeho dozoru, třeba večer dělejte na co jste zvyklí, řekněme díváte se na televizi. Po očku kontrolujte, kde jsou kočky a nechte je ať si zvykají. Když odcházíte na delší dobu z domu nechte kočky odděleně. Vše záleží jak dobře snáší seznamování. Po určité době je již nechte spolu, akorát vždy sledujte jejich chování.

Také pomáhá dodržovat určitou rutinu v domácnosti. To znamená jak přijdete domů, tak si s kočkami pohrát a dát jim jídlo, vždy ve stejnou dobu. To zajistí, že kočky budou vyřáděné a nebudou mít tolik potřebu hledat nežádoucí zábavu. Hodně štěstí při seznamování. My takto skamarádili 8 koček (4 kocoury a 4 kočičky). Všechno jde, jen je třeba trpělivosti.